Nowe Dziedzictwo
PL / EN
Facebook
Email
Prezentacja

logo NCK2Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku jest samorządową instytucją kultury Województwa     Pomorskiego, której zadaniem jest upowszechnianie kultury oraz organizowanie i prowadzenie współpracy kulturalnej województwa z innymi państwami, w szczególności państwami basenu Morza Bałtyckiego. Od 1992 r. zajmujemy się współtworzeniem kultury, realizacją projektów artystycznych i naukowych o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim i regionalnym.

Wśród naszych realizacji znajdują się projekty muzyczne, literackie, naukowe, filmowe, wystawy, szereg działań interdyscyplinarnych, warsztatowych, akcji kulturalnych i społecznych, jak również działalność wydawnicza. Bierzemy także czynny udział we współtworzeniu nadbałtyckiej polityki kulturalnej.

W 2010 roku naszymi działaniami włączyliśmy się aktywnie w obchody Roku Chopinowskiego, w 2011 z kolei przygotowaliśmy program obchodów Roku Miłosza i najważniejsze wydarzenie sezonu – Otwarty Kurort Kultury w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Przez trzy lata (2011 – 2014) aktywnie działaliśmy w międzynarodowym projekcie Art Line wpierając bałtycką sztukę i współtworząc tożsamość kulturową tego regionu.

Od początku istnienia NCK czynnie działa na rzecz promowania dialogu kultur świata, który również w kontekście wielokulturowości Europy Bałtyckiej jest najważniejszym poruszanym przez nas zagadnieniem. Realizowane wydarzenia sytuują się także w obrębie takich kwestii jak: stereotypy narodowe i problemy sąsiedztwa, regionalne i europejskie korzenie dziedzictwa kulturowego Pomorza czy pamięć przeszłości jako elementu kultury współczesnej.  Centrum powołane z idei poszukiwania nowych możliwości kulturalnej współpracy z krajami nadbałtyckimi, wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej znacznie poszerzyło pole swojej działalności, a z nastaniem dyrektora Lawrence’a Okey Ugwu, nasze realizacje zaczęły wybiegać nie tylko poza granice regionu, ale również poza granice kontynentu.

Międzynarodowa współpraca kulturalna prowadzona przez NCK przebiega na kilku poziomach – z jednej strony jest to współkształtowanie polityki kulturalnej w regionie nadbałtyckim, z drugiej działalność w międzynarodowych sieciach zrzeszających operatorów kultury, czy też podtrzymywanie stałej współpracy z regionami lub pojedynczymi miastami w Europie. Efekty tych działań to udział trójmiejskich artystów w licznych projektach międzynarodowych, wymiany kulturalne, platformy internetowe etc.

Oprócz działań poza granicami regionu i kraju, niemal każdego dnia w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury odbywają się spotkania literackie, wystawy, sesje, konferencje, projekty interdyscyplinarne, warsztaty etc. To właśnie jednorazowe działania często konsolidują i promują trójmiejskich artystów, ale nierzadko również prezentują widzom Trójmiasta działania artystów z całej Polski i ze świata.

Nieodłączną częścią instytucji jest również działalność wydawnicza związana z organizowanymi przez nas projektami. Większą jej część stanowią tomy pokonferencyjne, które ze względu na ukierunkowanie poruszanych zagadnień, ale również znaczące dla polskiej nauki nazwiska prezentowanych autorów – czasami nieoczekiwanie dla nas samych – stają się „bestsellerami” o szybko topniejących nakładach, a czasami stanowią lekturę obowiązkową na uczelniach. Poza nimi NCK zajmuje się również wydawnictwami związanymi z przygotowanymi przez nas wystawami . Czy też, jak w 2010 roku, z okazji obchodzonego wówczas Roku Chopinowskiego Centrum wydało swoją pierwszą książkę dla dzieci: „ÒPÒWIÉDZ MIE BÔJKÃ… / OPOWIEDZ MI BAJKĘ” – dwujęzyczne, polsko-kaszubskie, wydawnictwo będące zbiorem tradycyjnych bajek kaszubskich i wzbogacone audiobookiem.

Bardzo aktywnie Centrum prowadzi działalność wystawienniczą. W niewielkiej galerii prezentujemy głównie – choć nie wyłącznie – artystów z regionu, oraz prezentacje zbiorowe i przeglądy kuratorskie. Dla wymagających większych przestrzeni mamy Centrum św. Jana.  To przestrzeń wymagająca, ale też niezwykła – początkowo służyła głównie jako miejsce dużych wystaw  powoli, ale bardzo konsekwentnie weszła  w okres site specific art, czyli sztuki przygotowywanej specjalnie na potrzeby miejsca, sztuki żywiącej się daną przestrzenią, wchodzącej z nią w dialog.

Siedzibą NCK jest 400-letni Ratusz Staromiejski, jedna z nielicznych ocalałych z wojennej pożogi budowli renesansowych Gdańska, z przepięknymi wnętrzami udostępnionymi dla zwiedzających. W odbudowywanym przez nas kościele św. Jana mieście się Centrum św. Jana. Obok prac rewitalizacyjnych prowadzimy tu działalność artystyczną (wystawy, koncerty, spektakle teatralne). 24 czerwca 2011 roku, po dwóch latach prac rewaloryzacyjnych i adaptacyjnych, Centrum św. Jana stało się nowoczesną przestrzenią widowiskowo-koncertową nie zatracając funkcji sakralnych.

Szczegóły: www.nck.org.pl