Nowe Dziedzictwo
PL / EN
Facebook
Email
Prezentacja

Jakob utenfra (290 x 220)Kuturkirken Jakob znajduje się we wschodniej części centrum Oslo. Ten zabytkowy neogotycki budynek, w latach 1880 – 1985 był głównym kościołem parafialnym w południowej części miasta, na południe od rzeki Akerselva, gdzie znajdował się obszar przemysłowy Oslo a dziś znajduje się dzielnica ośrodków kultury i mediów.

W roku 2000 budynek został przejęty i przekształcony w „świątynię dla sztuki” przez wytwórnię KKV (Kirkelig Kulturverksted). Dziś budynek pełni przede wszystkim rolę obiektu koncertowego, mieszczącego 550 osób, doskonale sprawdzają się tu również przedstawienia teatralne i wystawy.

W każdą niedzielę, późnym wieczorem (22.00) w świątyni odprawiana jest msza ze specjalnie napisanym tekstem i muzyką. W liturgii bierze udział 5 muzyków sekcji rytmicznej, aktorzy oraz piosenkarze.

Nawa kościoła liczy 18 m wysokości. Publiczność może skorzystać z miejsc siedzących na podłodze w nawie głównej w amfiladzie lub na galerii organowej. W piwnicy znajduje się sala wystawowa licząca 250 m2 z barem, do wykorzystania  zarówno podczas dużych jak i kameralnych wydarzeń.

Kuturkirken Jakob posiada profesjonalny system nagłośnieniowy i oświetleniowy z możliwością dowolnego dostosowywania do potrzeb. Chlubą kościoła jest fortepian koncertowy Steinway z 2000 roku oraz cyfrowe organy.

Kulturkirken Jakob współpracuje z większością ważnych festiwali w Oslo. Artyści i organizatorzy wydarzeń artystycznych mogą wynająć kościół na różnego rodzaju wydarzenia. KKV, która ma swoje biura w budynku, oferuje własny program kulturalny: koncerty, wystawy i spektakle teatralne.

szczegóły: www.jakob.no