Galeria EL

Centrum Sztuki Galeria El mieści się w Elblągu w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, którego początki sięgają XIII w. Do gotyckiego dwunawowego kościoła przylegają zabudowania klasztorne z tego samego okresu. Pomimo burzliwej historii budynku, który w wyniku działań wojennych popadł w ruinę, zachowały się liczne oryginalne zabytki ruchome, stanowiące wyposażenie kościoła.

Historia Galerii sięga lat 60. XX wieku, kiedy to jej założyciel artysta Gerard Kwiatkowski wystąpił do miasta z inicjatywą stworzenia w ruinach kościoła pracowni plastycznej i miejsca prezentacji sztuki. Od 1965 r. Galeria organizuje Biennale Form Przestrzennych – cykliczną imprezę, która przyniosła instytucji rozgłos i ugruntowała jej pozycję na polskiej mapie kulturalnej. Od tego czasu Galeria stawia na działania eksperymentalne i nowatorskie.

W 2010 r. w ramach projektu rewitalizacyjnego przeprowadzono generalny remont budynku i odbudowano zniszczoną w 1945 r. emporę. Dwukondygnacyjna, stalowo-szklana konstrukcja, połączona windą, służy do prezentacji kolekcji sztuki geometrycznej.

Oprócz prezentacji stałej kolekcji, w kręgu zainteresowań Galerii jest przede wszystkim sztuka najnowsza. W ramach swoich działań realizuje ona wystawy, warsztaty artystyczne oraz koncerty.

www.galeria-el.pl


powrót