Jakob Kulturkirken

Jakob Kulturkirken to instytucja kulturalna położona we wschodniej części centrum Oslo. Mieści się w starym neogotyckim kościele, który w latach 1880-1985 był kościołem parafialnym na południowym biegu rzeki Akerselvy. Niegdyś był to zindustrializowany obszar, dziś znany jest jako artystyczny tygiel Oslo. Kościół przestał pełnić funkcję liturgiczną, gdyż w centrum Oslo znajdowało się zbyt wiele kościołów w stosunku zmniejszającej się liczby wiernych. W 2000 r. wytwórnia płytowa KKV (Kirkelig Kulturverksted) przejęła opiekę nad kościołem i stworzyła w nim „świątynię sztuki”.

Przestrzeń ta służy przede wszystkim jako wspaniałe miejsce organizacji koncertów, którego widownia może pomieścić do 500 gości. Oprócz tego realizowane są tam sztuki teatralne oraz wystawy. W każdą niedzielę o godz. 22.00 odbywa się tam, specjalnie napisana i skomponowana dla tego wnętrza, msza.

Jakob jest wyposażony w profesjonalny system nagłośnieniowy, stworzony dla jego specyfiki akustycznej oraz oświetlenie rozmieszczone w nawie głównej oraz okolicach ołtarza, gdzie mieści się główna scena. Na wyposażeniu kościoła znajduje się również jego duma: koncertowa wersja fortepianu Steinway z 2000 r. oraz elektroniczne organy kościelne Allan.

JAKOB współpracuje z większością najważniejszych festiwali odbywających się w Oslo. KKV, którego biuro mieści się w budynku, realizuje w kościele własny program artystyczny – organizuje koncerty, wystawy i sztuki teatralne. Organizatorzy zewnętrzni i artyści mogą również wynająć kościół na własne potrzeby. Ambicją KKV, oprócz pokazania, iż każdy kościół może stać się areną dla wydarzeń kulturalnych, jest realizowanie programu, którego kluczowe założenia to równość, dziedzictwo, odrodzenie, dialog i wyzwolenie.

www.jakob.no

powrót