Nowe Dziedzictwo
PL / EN
Facebook
Email
Prezentacja

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku wraz z Kirkelig Kulturverksted w Oslo zaprasza na kolejną, tym razem muzyczną, część wspólnego polsko-norweskiego projektu „Ny arv / Nowe dziedzictwo”. Projekt porusza zagadnienia związane z potencjałem kulturotwórczym zabytkowych kościołów przekształconych w centra kultury, takich jak Centrum św. Jana w Gdańsku oraz Kościół św. Jakuba w Oslo. Dzięki specyficznej aurze i wnętrzom wydarzenia artystyczne w nich organizowane zyskują nową, niezwykłą formę.

Taki też będzie zapewne występ norwesko-polskiego ensamble, stworzonego na potrzeby projektu przez wyjątkowych artystów, poruszających się w obszarach muzyki folk i world; czerpiących z różnych tradycji europejskich: norweskiej, polskiej, kaszubskiej, bałkańskiej, cygańskiej i żydowskiej. W programie koncertu oprócz utworów tradycyjnych oraz inspirowanych muzycznymi tradycjami Europy znajdą się też nowe kompozycje, w tym stworzony przez Solfrid Molland utwór-hołd dla Kościoła św. Jana, oparty na jego bogatej historii i niezwykłej atmosferze.

Wystąpią:
zespół Bubliczki (Polska): Mateusz Czarnowski, Krzysztof Kowalczyk, Michał Czarnowski, Marek Kubiszyn, Fabian Kubiszyn, Artur Pacak, Piotr Bruski
oraz
Solfrid Molland (Norwegia): Solfrid Molland, Gunnar Halle, Lars Tormod Jenset
 
Koncert w Gdańsku – 7 sierpnia 2015 r., godz. 19.00, wstęp wolny, Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Koncert w Oslo – 1 października 2015 r., godz. 19.00, Kulturkirken Jakob, Hausmannsgate 14, Oslo

 

bubliczki-8BUBLICZKI to 7 osobowa grupa hulaszczo-muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. Od 2007 r. banda ta miesza bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę z polską i kaszubską treścią. Grając na największych scenach world music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród amatorów bałkańskiego brzmienia. Zdobywali najważniejsze wyróżnienia na rodzimej scenie folkowej: w 2008 r. II miejsce na Mikołajkach Folkowych, w 2009 r. I miejsce na Nowej Tradycji (Festiwal Polskiego Radia),a w 2013 r. Folkowy Fonogram Roku za płytę „Trubalkan”. Dotychczas wydali dwa albumy: „Opaa!” (2010) oraz wspomniany „Trubalkan” (2013).

http://bubliczki.com/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SOLFRID MOLLAND to norweska pianistka, wokalistka i kompozytorka. Ukończyła Østlandets Musikkonservatorium, ale wychowała się na europejskiej muzyce klasycznej, rosyjskim folku i muzyce cygańskiej; muzycznym wszechświecie, który dziś przenika jej kompozycje i koncerty. Podróżowała po Europie ze swoim małym czerwonym akordeonem jako artystka uliczna, ucząc się utworów wykonywanych przez ludność romską oraz komponowała dla katedr i pięknych małych kościółków wiejskich, które napotykała po drodze. Muzykę tę wydała w 2011 r. wytwórnia KKV na płycie pt. „Katedral for Tapte Drømmer” [Katedra Utraconych Marzeń]. Artystka rzuciła w niej muzyczne i poetyckie światło na ludność romską – największą mniejszość w Europie. W 2014 r., Molland wydała kolejną płytę „Musikken er mitt fedreland” [Muzyka jest moją ojczyzną]. Projekt ten stanowił kontynuację wątku romskiego, skupiając się jednakże na muzykach ulicznych z Oslo. Podczas koncertów w ramach projektu „Ny arv / Nowe dziedzictwo” będą jej towarzyszyć Gunnar Halle /trąbka/ oraz Lars Tormod Jenset /kontrabas/.

http://kkv.no/en/en/Utgivelser/2011/Solfrid-Molland/
http://kkv.no/en/en/Utgivelser/2014/musikken/

Gunnar_Halle-1Gunnar Halle
Norweski trębacz, kompozytor i producent muzyczny mieszkający w Oslo.
Pracuje głównie z norweskimi, duńskimi i szwedzkimi zespołami. Przez ostatnie lata gra towarzyszył m.in. Mari Boine, Eivindowi Aarset Sonic Codex, Fattigfolket, Berke Can Ozcan i 123 Orchestra
Studiował w Kopenhadze w latach 1997-2002, gdzie pozostał do 2007 roku tworząc z takimi duńskimi i szwedzkimi zespołami jak: Tys Tys, Nowhereland, Jogujo Circuit i wieloma innymi.
Był również jednym z pierwszych założycieli i członków ILK, Niezależnej Wytwórni w Kopenhadze, gdzie wydał osiem płyt. Dwie z nich z elektroniczną grupą Jogujo Circuit, dla których wraz z Joakimem Froysteinem skomponował i wyprodukował wszystkie utwory. W 2004 roku był nominowany do duńskiej nagrody Grammy jako „nazwisko jazzowe roku”. W tym samym roku grupa Tys Tys otrzymała nagrodę Grammy za „Go get some”

http://gunnarhalle.com

Lars Tormod_ 039

Lars Tormod Jenset
37-letni kontrabasista z Molde w Norwegii. Studiował na Uniwersytecie w Oslo, zdobył równeiż tytuł magistra RMC w Kopenhadze.
Brał udział w ponad 15 albumach. Obecnie towarzyszy m.in. Espen Eriksen Trio, Hot N Spicy, Andreas Haddeland Trio i Solfrid Molland.
Jest także rozpoznawalnym muzykiem sesyjnym w Norwegii, często widzianym na wielu scena norweskich, w wielu projektach.

http://jenset.com